Current Alexandra Trophy Holders

Click on a link below to access the trophy section you want to view:

Women   Men  Mixed

 Note: Only Full Club members are eligible to win club trophy's. Players from other clubs and Country Members may play in the particular trophy event field and may be eligible for any prizes on the day but cannot win the trophy.

18 Hole women's section - 2020

Tohill Cup, Silver Champion - Mary Hore

Wilkinson Cup, Bronze 1 Champion - Lesley Clague

Armour Motors Challenge Cup, Bronze 2 Champion - Sarah Patterson

AGC Ladies Knockout Cup - Maureen Pollock

Bell Stevens Trays, 4BBB Knockout - Karen Crawford & Lesley Clague

Veteran's Knockout Tray - Bernie Butler

Rene Robertson Memorial Cup - Best 7 of LGU - Gail McNeil

Passmore Putting Tray - Best 5 out of 7 - Gail McNeil

Rosebowl - Best 3 out of 4 (Medal) - Wendy Middendorf

Bogey Vase - Best 3 out of 4 (Par) - Sue Forsyth

Noreen McLean Tray - Best 3 out of 4 Home Pennant (Stableford) - Maureen Pollock

HG Scott Cup - Best 4 out of 6 stableford rounds - Olwyn McKay

25th Jubilee Ola Roberts Trays - Best 4 Stableford played monthly - Janice Blackman and Imelda Marnane

Nancy McCormack - Foursomes - 

WGNZ Medals -

      Silver - Ann Vessey

      Bronze 1 - Gail McNeil

      Bronze 2 - Sue Forsyth

Thursday Trophy - Gail McNeil

Saturday Trophy - Lorraine Robertson

Tuesday Trophy - Sue Forsyth

Ringers                   Tuesday                               

                                 Thursday                            

                                 Saturday                             

Fay Dick Tray - Best reduction in handicap - Sarah Patterson

Brent Trophy, Opening Day Cup - Olwyn McKay

Val Peyton Memorial Jug - Closing day - Kathy Forrest

Bendigo Trophy, Stableford - Margaret Bryant


Tournament trophies

May

        - Wilkinson tray, Best Gross

        - Jean Pilcher Trophy, Best Nett 

Blossom Festival

        - Captain's Trophy, Best Gross -

        - Thelma Sanders Trophy, Best Nett -

9 Hole women's section - 2019

Thow Trophy, 9 Hole Champion - Jackie Redfern

Single Knockout - Shirley Dunick

June Clarke Trophy (Best all round player) - Karen Owen

AWGC Beginner's Tray (Most improved player) - Shirley Dunick

9 Hole LGU Judy Hamilton

Eclectic - 

Tuesday Tray - Lynda Griffeon

9 Hole Tournament (Best local player nett score) -

Home Links -

Closing Day Trophy - Maureen McKewen

18 Hole Men's section - 2019

Club Championship Qualifying  

Senior - Ian McLennan Memorial Trophy -  TBC

Intermediate - Cuthbertson Cup -  TBC

Junior - Criterion Trophy -  TBC

Novice - Cahill Cup -  TBC

 

Club Championships (matchplay)

Senior - Alexandra Herald Cup - Brandon Gaw

Intermediate - Taylor Rosebowl -  Ian Grant

Junior - Alexandra Golf Club Cup -  Adrian Crawford

Junior B - Alexandra Golf Club Cup -  Bruce Roberts

 

Knockouts - Handicap Events

Single Senior - McGrath Cup - Mike Cummings

Single Junior - Warren Whitelock Cup - Graeme Scott

Fourball - Wright & McDonald Shield - Keith Mackie & Ken Boucher

Veterans (over 55) - Ken Duerden

 

Kroon Weastell Trophy (best 4 nett stroke round, blue tees from Feb to Nov annually) -  Ken Buswell

Veterans Trophy (best gross score less age) - John Roche

Whyte & McKay Trophy (18 hole 4BBB stroke) -  Shane Bruce & Kevin Malcolm

Cullen Trays (18 hole foursome stroke on handicap) -  TBC

Old Smuggler (18 hole 4BBB stableford) -  Denis Mullaly & Chris Flannery

Wright McDonald Shield (4bbb knockout) - Wayne Pollock & Graeme Middendorf

Cronin Cup (best Senior men nett score in club tourn. Full members only) - TBC

Calcutta Cup - (best Junior men nett score in club tourn. Full members only) - TBC

Keith Gourlay Cup (aggregate of 3 best stableford scores in each of Spring and Autumn) -  Doug Rabbitt

Bendigo Centenary Trophies (Stableford) -  Quentin McLean & Imelda Marnane

 

Mixed section - 2019

DB Trophy (opening day 4BBB stableford, own or drawn partners) -  Mike & Rene Cummings

ANZAC Trophy (4BBB Par, own or drawn partners) - Lindsay & Dott Watt

McCallum Trays (4BBB stableford, own or drawn partners) -   Mark Anderson & Imelda Marnane

Jock Wilson Memorial (Canadian foursome, own or drawn partners) -  Ken & Shirley Buswell

Kidd Quaich Scot/NZ (winners 1st rd Alexandra Classic) -  Brian Hawkins & Margaret Jarrold

Calcutta Cup (Best nett 2nd rd Alexandra Classic) - Bob McNeil

Cornah Cup (Best nett 2nd rd Alexandra Classic) - Margaret Bryant

Grant Ward Trays (Mixed 4BBB Knockout) - Alan Murdoch & Pat O'Connor

Life Member's Cup - (overall winners Alexandra Classic) - Neville & Mary Hore

Fenwick Memorial (closing day 4BBB stableford, own or drawn partners) -  Brian Bruce & Ros Richardson